W Krainie Łęgów Odrzańskich nie brakuje murowanych pamiątek z przeszłości. Przy rzece budowano grodziska, grody, zamki, a w późniejszych wiekach pałace i dwory. Teraz te zabytkowe budowle są bezcenne z punktu widzenia historii. To ozdoba tej ziemi…
1. Zamki i pałace. Wojnowice
Teraz już tak się nie buduje. Zalety podobnej, średniowiecznej konstrukcji obronnej w dzisiejszych czasach nie mają najmniejszej wartości. Wojnowice są wyjątkowe, ponieważ nie zatraciły swojej warownej tożsamości. Teraz to zabytek i lekcja historii. Przygoda dolnośląska. Zamek jest nawodny i od zawsze taki był. Mieszają się w nim style gotycki z renesansowym. Najsampierw była to rycerska siedziba, rozbudowywana przez wieki do stanu obecnego. Prowadzi do niego murowany most, który ongiś był zwodzony. Fascynujące jest w Wojnowicach to, że nigdy nie zmieniły swojego charakteru. Od setek lat zamek ten pozostał niezmiennie sobą.


2. Pałac w Mojęcicach
To również budowla nawodna, przy której do dziś świetnie zachowała się fosa. Leciwy obiekt w Mojęcicach przechodził w przeszłości swojej liczne metamorfozy, które ostatecznie ukształtowały go w tę barokową formę. Dzieło jego ocalenia przed powojennym ładem dziś zbiera żniwo. Pałac jest użytkowany na modłę publiczną, a więc dostępny dla każdego. Otacza go cudowny park dominialny, w którym nieustannie dba się o roślinność. Miejsce to jest magiczne, przepełnione własnymi dziejami, pamiętające czasy bardzo odległe…


3. Pałac w Brzezinie
Najsampierw stała w Brzezinie warownia otoczona wodą. Relikty starej fosy nadal są czytelne na tym terenie. Zanim z zamku wyrosła barokowa rezydencja, przez długi czas była to surowa budowla obronna. W miejscu pałacu znajdował się zamek albo wieża rycerska. Średniowieczna historia tego miejsca zapisana jest zapewne w fundamentach obiektu, który dzisiaj znajdujemy w tej miejscowości. Wygodny pański dom nie przypomina już sobie swoich początków…


4. Zamki i pałace. Głogów
Zamek Książąt Głogowskich. Obiekt bezcenny historycznie, który pamięta XIII wiek. Wówczas to książę Konrad, syn Henryka Pobożnego, który był potomkiem księcia Henryka Brodatego i Jadwigi śląskiej, wybudował tam, przy Odrze pierwszą, drewnianą fortecę. Najstarsza na zamku dziś jest wieża, która jako najtrwalszy element zamkowy najbardziej oparła się czasowi. Zamek jest dziś dostępny dla każdego jako muzeum.


5. Pałac Langhansa w Brzegu Dolnym
To oficyna pałacowa przy rezydencji von Hoyma w Brzegu Dolnym. Nazwana od jej projektanta Carla Gottharda Langhansa. Budowla zachowała się dużo pełniej aniżeli główna siedziba dominialna dawnego ministra Śląska. Można śmiało rzec, że jest niemal nienaruszona przez czas. Langhan stworzył w tamtych latach wszystko, co piękne na terenie tego miasta. Dzisiejszy, zabytkowy Brzeg Dolny jest jego dziełem.


6. Pałac w Wojczycach
Obiekt historyczny, który po II wojnie światowej doświadczał niewłaściwego traktowania. Przed podjęciem prac remontowych dwa lata temu, był zamknięty i niedostępny. Od tamtej pory trwają tam prace restauracyjne, jednak nie są one zbyt zrywne i póki co objęły jedynie elewację zewnętrzną budynku. Pomimo tego jednak dwór w Wojczycach rokuje dobrze. Nikt nie broni dostępu do zabytku. Teren nie jest ogrodzony, a park dominialny został oczyszczony.


7. Zamki i pałace. Zamek w Wołowie
Zamek wzniesiony został przez Piastów śląskich. To początek i serce tego miasta. Teraz ten sporych rozmiarów obiekt historyczny ma trzy kondygnacje i wysoką wieżę, jest to jednak efekt rozbudowy i zmian jego formy, które trwały przez wieki. Murowana warownia w Wołowie w XII stuleciu była drewnianym grodem. Teraz mieści się tam Starostwo Powiatowe. To jeden z najwspanialszych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na terenie Dolnego Śląska.


8. Pałac w Rachowie
Dawna rezydencja dominialna wybudowana została w XIX stuleciu. Jej fenomenalne przetrwanie w takiej kondycji do naszych czasów to efekt ostatnich lat, kiedy to obiekt został sprywatyzowany. Przy pałacu w Rachowie znajduje się niewielki park, w którym rosną liczne grochodrzewy. Drzewa te nadają temu miejscu egzotycznego klimatu. Dworek, choć niedostępny do zwiedzania jest dobrze widoczny z daleka i stanowi prawdziwą ozdobę tej miejscowości.


9. Pałac w Udaninie
Pierwsza rezydencja dominialna powstała w Udaninie już w XVIII wieku, jednak sto lat później obiekt ten został przebudowany i dziś po pierwowzorze nie ma już śladu. Zabytek jest w doskonałej kondycji. Teraz to własność prywatna. Przy pałacu znajduje się pięknie utrzymany, dawny park dworski, który dostępny jest dla mieszkańców wsi.


10. Pałac w Żerkowie
Obiekt pochodzi z końca XVIII wieku. Zbudowany na planie podkowy. W chwili obecnej po lub jeszcze w trakcie gruntownej restauracji i w rękach prywatnych. Wyjątkowo dobrze zachowany. Gabaryty zabytku robią ogromne wrażenie. Pałac w Żerkowie stoi na lekkim wypiętrzeniu, otoczony starodrzewem parkowym. Jest w stylu klasycystycznym. Dostojny i urodziwy.


Zamki i pałace w Krainie Łęgów Odrzańskich zaświadczają o historycznej wartości tego terenu. Miejsca te kryją wiele tajemnic. Wszystkie one bardzo chętnie opowiadają o swojej przeszłości, a dzieje ich są jak z baśni…
[…] drodze rowerzysta mija dawne stacje kolejowe. Rataje, Krzydlina Mała i Mojęcice. W tych ostatnich znajduje się godny uwagi wspaniały zabytek. Warto więc zjechać z trasy, aby […]