Wieś Źródła na rowerowym szlaku. Warto odwiedzić!

Wieś Źródła. Kościół św. Krzyża

Źródła położone są przy drodze 94, która nie jest przyjazna rowerzystom, jednak w tej okolicy wszędzie dookoła znajduje się mnóstwo uroczych szlaków, które idealnie nadają się dla dwóch kółek. Podróżowanie po tym terenie to wielka przygoda nie tylko z rekreacją, ale również z historią. 

Wieś Źródła

Ta niepozorna miejscowość, którą codziennie obojętnie mija niezliczona liczba pędzących aut, okazuje się niezwykle interesująca dziejowo. W obrębie wsi zachowały się do dziś czytelne w terenie relikty jej przeszłości, które cały czas są w użyciu. Mało kto wie, że w Źródłach znajduje się kościół i cmentarz obronny oraz pałac z pierwszej połowy XIX wieku. Tych budowli nie widać z szosy, a więc aby zwiedzić Źródła, należy zjechać z głównej drogi.

Kościół w Źródłach
Kościół Św. Krzyża z murem obronnym w Źródłach.

Krótki rys historyczny 

W drugiej połowie XIII stulecia osadę tę zwano Fonte. Na terenie wsi znajdowało się wówczas zaledwie kilkanaście niewielkich chat. W pierwszej połowie XIV wieku z całą pewnością w Źródłach istniał już kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża, który w 1563 roku został zborem ewangelickim. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miejscowość została doszczętnie zniszczona i wyludniona.

Przed bitwą pod Lutynią stacjonowały tam wojska austriackie. W roku 1774 majątek w Źródłach został zakupiony przez familię von Carmer. W czasie ich gospodarowania w tej miejscowości nabrała ona gabarytów. W 1820 roku przy folwarku wzniesiono rezydencję dominialną, a na jej tyłach utworzony został niewielki park. Mieszkańcy wsi uprawiali wówczas ziemię oraz zajmowali się rzemiosłem włókienniczym. Poza tym na terenie sioła znajdowały się kuźnia i młyn. Rodzina von Carmer gospodarowała w Źródłach do końca II wojny światowej. 

Krzyż przydrożny w Błoniach
Ciekawy krzyż stojący w pobliżu dawnego gospodarstwa młyńskiego w Błoniach w pobliżu Źródeł.

W pobliskich Błoniach oddalonych od Źródeł zaledwie kilkaset metrów znajduje się interesujący krzyż przydrożny, stojący w pobliżu dawnego domu młynarza i nieistniejącego drewnianego wiatraka. Niestety po tym zabytkowym obiekcie, który przetrwał wojnę zostało naprawdę niewiele…

Drewniany wiatrak
Fragment drewnianego wiatraka w Błoniach, niedaleko Źródeł. Obiekt zabytkowy uległ zniszczeniu podczas pożaru.

Co warto zobaczyć w Źródłach? Kościół Świętego Krzyża 

Najstarszym zabytkiem w tej miejscowości jest kościół filialny pod wezwaniem Świętego Krzyża, który powstał najprawdopodobniej już w 1230 roku. W kolejnych stuleciach był rozbudowywany i restaurowany, co mocno zmieniło jego pierwotny wygląd. Świątynia wzniesiona została z kamienia, otacza ją mur obronny z bastejami z XVII stulecia.

Mur obronny z bastejami przy kościele Świętego Krzyża w Źródłach.
Mur obronny z bastejami przy kościele Świętego Krzyża w Źródłach.

Przy kościele stoi drewniana dzwonnica. Na terenie otaczającym przybytek — pozostałości po cmentarzu. 

Wieś Źródła. Teren kościoła.
Wieś Źródła. Teren kościoła.

Czytając z kościelnych fortyfikacji, można przypuszczać, że wieś Źródła w przeszłości swojej była bardzo dobrze przygotowana do obrony przed wrogiem, który w tych niespokojnych czasach czyhał wszędzie.

Wieś Źródła. Płyty nagrobne wmurowane w mury świątyni.
Wieś Źródła. Płyty nagrobne wmurowane w mury świątyni.

Dawna rezydencja 

Pałac wybudowano w 1820 roku naprzeciwko folwarku. Powstał on na miejscu wcześniejszego obiektu, po którym zostały jedynie kamienie w fundamentach dworu. Założenie to znajduje się na końcu wsi. Obecny wygląd dawnej rezydencji to efekt jej przebudowy w późniejszych latach oraz zmian, które przyniosły czasy po drugiej wojnie światowej. Z parku dominialnego nie zachowało się niestety zbyt wiele, ale obszar ten nadal częściowo czytelny jest w terenie. 

Dawny pałac. Wieś Źródła.
Dawny pałac w Źródłach.

Nie tylko wieś Źródła

W miejscowości tej oprócz zabytków znajduje się również mała farma konopna, gdzie na miejscu można kupić produkty od Papa Weed.

Herbata konopna

Przede wszystkim są to najlepszej jakości herbaty konopne, które zyskują coraz większą popularność wśród znawców tematu, przez wzgląd na swoje właściwości wpływające pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Poza suszami konopnymi w tym niezwykłym miejscu można zakupić inne produkty związane z tą rośliną.

Wieś Źródła

O tym, gdzie dokładnie znajduje się to niezwykle interesujące miejsce, można przeczytać w tym materiale — Odwiedzamy małą farmę w Źródłach. 

Mała farma konopna w Źródłach

Te produkty znajdziesz w sklepie Papa Weed: Liście, pyłek z kwiatów męskich, korzenie i nasiona konopi siewnej oraz oleje CBD i CBG.

Lutynia

Niedaleko Źródeł znajdują się inne interesujące miejscowości, które również mają sporo do zaoferowania turyście. W pobliżu położona jest Lutynia, gdzie mnóstwo pamiątek po słynnej bitwie, która w XVIII wieku miała miejsce na otaczających ją polach.

Muzeum bitwy pod Lutynią
Budynek Muzeum bitwy pod Lutynią.

W Lutyni znajdują się również sady, do których warto zawitać, będąc w tej okolicy. To szczególne miejsca, gdzie owoce grają pierwsze skrzypce. Można tam zaopatrzyć się w wysokiej jakości soki i przetwory owocowe.

Sady w Lutyni
Sady w Lutyni.

W Maciejowym Sadzie przy ulicy Wiśniowej w Lutyni oraz w Owoce Lutyni przy ulicy Pionierów znajdują się punkty sprzedaży produktów tych lokalnych producentów. To wielka atrakcja na tym terenie.

Lutynia
Lutynia

Miękinia

Miejscowość ta położona jest w pobliżu Źródeł, w podobnej od nich odległości jak Lutynia. Miękinia otoczona jest z wszech stron lasami, które poprzecinane są szlakami rowerowymi oraz pieszymi.

Miękinia. Pałac
Miękinia. Pałac w pobliżu Winnicy Jaworek.

Na jej terenie również spotykamy zabytki, które pamiętają bardzo odległe czasy. Jedną z najstarszych pamiątek po tych dziejach jest leciwy pałac w Miękini, przy którym znajduje się Winnica Jaworek. Warto zwrócić uwagę na to interesujące miejsce, będąc na szlaku w tej miejscowości, ponieważ winnica cieszy się długą historią i tradycją. Dodatkową atrakcją jest hotel i restauracja znajdujące się w ramach tego obiektu.

Pałac w Miękini
Pałac w Miękini. Tuż obok znajduje się Winnica Jaworek.

Wszystkie owoce, z których produkuje się wina w Winnicy Jaworek, zbierane są ręcznie. Zanim czerwone wino zostanie przelane do butelek, długo leżakuje w beczkach. To tajemnica niepowtarzalnego smaku i aromatu wspaniałych win z tego źródła.

W Krainie Łęgów Odrzańskich przy szlakach rowerowych spotkać można wielu lokalnych producentów, artystów oraz rękodzielników, którzy oferują swoim odbiorcom produkty niezwyczajne. Polecamy korzystać z każdej nadarzającej się okazji, aby się o tym przekonać osobiście.

Materiał został stworzony na potrzeby naszego Partnera i jest to artykuł sponsorowany.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments