Odra

Swojskie z Wędzarni! „Nie trzeba używać żadnej chemii, aby dobrą wędlinę zrobić”

Swojskie wędliny ze sklepu Swojskie z Wędzarni w Wińsku.

W świecie, gdzie jakość zbyt często ustępuje miejsca ilości, a sztuczne konserwanty zastępują naturalne, w Wińsku niedaleko Ścinawy nad Odrą państwo Zychowscy otworzyli sklep z tradycyjnymi wyrobami wędliniarskimi. Nie straszne im są markety, które rosną w okolicy jak grzyby po deszczu. Nie obawiają się konkurencji, ponieważ mają swojego asa w rękawie — szacunek do żywności.

Wińsko
Wińsko z lotu ptaka.
Wińsko
Wińsko

Poza tym stoi za ich działalnością doświadczenie – 26 lat pracy w branży przetwórstwa mięsnego oraz cateringu. Jest jeszcze pasja i dobry smak oraz zaufanie klientów. To chwyta! 

Nie trzeba używać żadnej chemii, aby dobrą wędlinę zrobić — powiedział właściciel punktu sprzedaży Piotr Zychowski, a ponieważ zostaliśmy zaproszeni na degustację, wierzymy, że to prawda.

Swojskie z Wędzarni
Załoga „Swojskie z Wędzarni”.

Swojskie z Wędzarni to wyroby wędliniarskie certyfikowane znakiem jakości Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca. Lepiej już być nie może…

Znak jakości Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca

Mięso, z którego powstają te rarytasy, zawsze jest świeże i z najlepszych źródeł. Proces ich produkcji przebiega tradycyjnie.

Swojskie wędliny ze sklepu Swojskie z Wędzarni w Wińsku.

Swojskie wędliny. Reklama bez ściemy

Tylko naturalne przyprawy i zioła oraz wędzenie i pieczenie jak za dawnych lat. W wędzarni używa się najczęściej drewna dębowego i olchowego. Kiełbasa od Zychowskich w Wińsku to prawdziwy majstersztyk! Takiej wędliny nikt nie kupi w markecie. 

Jedną z najstarszych znanych ludzkości form zabezpieczania żywności przed zepsuciem jest wędzenie. Pierwsze, prymitywne wędzarnie pracowały długoterminowo, ponieważ ryby i mięso przetrzymywano w dymie nawet do kilku tygodni nieustannie. Używano do tego drewna z drzew liściastych. Podczas procesu wędzenia mięso zmienia kolor, nabiera smaku i zapachu, a substancje, które osadzają się na jego powierzchni, świetnie je konserwują. Teraz wędzi się również sery, ale to już bardzo młoda historia.

Wyroby Swojskie z Wędzarni wzbudzają coraz większe zaufanie klientów, a w okolicy niesie się wieść o tym, że w Wińsku powstał sklep firmowy.

Swojskie wędliny. Wińsko

Najlepsze swojskie wędliny? Na Ciemnej w Wińsku!

Punkt sprzedaży jest wprawdzie niewielkich gabarytów i mieści się przy ulicy Ciemnej 2 — wąskiej, bocznej uliczce miasta, jednak nikt nie ma problemów, aby do niego trafić, kiedy decyduje się na zakupy w tym miejscu. W sklepie zawsze jest kolejka, a drzwi nie przestają się zamykać. Kto nie wierzy, niechaj sam przyjdzie zobaczyć…

Swojskie z Wędzarni. Swojskie wędliny
Sklep mięsny Swojskie z Wędzarni. Wińsko

Uczciwe swojskie wędliny

Cały sekret wysokiej jakości tych wyrobów tkwi głównie w uczciwości producenta. W wędzarni wszystko odbywa się tradycyjnie i bez pośpiechu. Tam liczy się jakość, a nie ilość. Wystarczy spróbować wędliny z tego źródła, aby od razu się na niej poznać. Każdy rodzaj mięsa ma swój indywidualny smak, potrzeba go jedynie podkreślić. 

Swojskie z Wędzarni. Wińsko

Produkujemy wędliny bez chemii — mówi Piotr Zychowski, właściciel sklepu Swojskie z Wędzarni. — Wyroby powstają w sposób naturalny. Przyprawiane są solą, pieprzem, ziołami i czosnkiem. Następnie są suszone, wędzone olchą i pieczone do samego końca w wędzarni. 

Swojskie wędliny. Sklep Swojskie z Wędzarni w Wińsku.

To przepis na najlepszej jakości kiełbasy i szynki, i choć wydaje się, że również jest on najprostszy, to jednak nie do końca z czymś podobnym spotykamy się na co dzień.

„Do samego końca w wędzarni”

Piotr Zychowski mocno podkreślał w swojej wypowiedzi dla nas słowa „do samego końca w wędzarni”, ponieważ jako masarz z zawodu ma wiedzę na temat każdego sposobu produkowania wędlin. Orientuje się świetnie w tej sprawie i wie, że większość wyrobów mięsnych, które kupujemy  w marketach, jest również parzonych, a to robi ogromną różnicę nie tylko w smaku, ale również w trwałości produktów oraz ich wartości odżywczej. 

Swojskie wędliny. Swojskie z Wędzarni. Wińsko
Swojskie z Wędzarni. Wińsko. Swojskie wędliny

Swojskie z Wędzarni to mała, rodzinna firma, dlatego właściciele osobiście wykonują pracę związaną z produkcją wędlin. Nic więc nie wymyka się spod ich kontroli. Zapewne z tego powodu tak pewnie czują się za ladą w swoim sklepie, ponieważ wiedzą, co sprzedają. Oprócz kiełbas i szynek wieprzowych można kupić u państwa Zychowskich również wędliny z dzika i jelenia oraz takie produkty jak salceson, pasztetowa, biała kiełbasa czy kaszanka. Palce lizać!

Swojskie wędliny. Sklep Swojskie z Wędzarni. Wińsko

Świadomość konsumencka

Ludzie coraz częściej zastanawiają się nad tym, czym się odżywiają. Czytają składy produktów, poszukują punktów sprzedaży, w których będą czuli, że robią wartościowe zakupy. Rośnie świadomość i pragnienie zdrowego stylu życia, gdzie liczy się przede wszystkim jakość. 

Mięso, podobnie jak każde pożywienie ma swoje plusy i minusy. Jest ono wprawdzie świetnym źródłem żelaza oraz białka, ale w swoim składzie zawiera też tłuszcze, które niekoniecznie na wszystkich dobrze wpływają. Czerwone mięso spożywane w nadmiarze może szkodzić, natomiast cielęcina i drób są lepiej przyswajalne. Dlatego też znacznie korzystniej jest zjeść mniejszy kawałek wędliny, w której jest 100 % mięsa niż więcej ilościowo o mniejszej zawartości tego energetycznego składnika żywieniowego. Innymi słowy — pętko kiełbasy ze sklepu Swojskie z Wędzarni więcej warte jest niż pół kilograma produktu o tej samej nazwie, kupionego w dowolnym markecie.

Warto wiedzieć!

Nie każde drewno nadaje się do wędzenia. Iglaki mogą zepsuć mięso, nadając mu smak terpentyny i oblepiając je sadzą. Warto wiedzieć o tym, budując własną, prywatną wędzarnię w ogródku. Najlepsze do wędzenia są jałowce, klony, graby, olchy i buki, a z gatunków owocowych — jabłonie i grusze.

Swojskie z Wędzarni. Sklep w Wińsku

Naprawdę warto przyjechać do Wińska, żeby zawitać na Ciemną 2 i sprawdzić jak smakują wędliny Swojskie z Wędzarni. To z całą pewnością będzie świetna inwestycja w zdrowe odżywianie, która — kto wie? Być może stanie się również tradycją…

Materiał został stworzony na potrzeby naszego Partnera i jest to artykuł sponsorowany.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments