Uncategorized

Rygielek — z miłości do dzieci i szycia. Bardzo pomysłowa krawcowa

Pracownia krawiecka Rygielek

Rygielek to nie tylko pracownia krawiecka, ale również miejsce, gdzie rodzą się wspaniałe projekty. Nie ma tam mowy o nudzie i wypaleniu. Pani Ania Opowiedziała nam o swojej pracy w taki sposób, że wizytę w tym miejscu wspominamy jako niesamowitą przygodę.

Pracownia krawiecka Rygielek

Żeby w dzisiejszym świecie być krawcem, trzeba mieć na siebie pomysł. Dookoła nas znajduje się mnóstwo sklepów odzieżowych, gdzie każdy może zrobić zakupy również po linii najmniejszego oporu. Wybić się na rynku pracy z działalnością o takim charakterze nie jest łatwo. Tu przydaje się nie tylko znajomość fachu, ale również dusza artysty. Innymi słowy, trzeba być wyjątkowym. Taka jest właśnie bohaterka tego materiału.

Pracownia krawiecka Rygielek
Pracownia krawiecka Rygielek. Przy maszynie pani Ania, bardzo pomysłowa krawcowa.

Pracownia krawiecka Rygielek

Pani Ania Sułek ma dwie wielkie pasje — swoje dzieci i szycie. Fantastyczne jest w tym wszystkim to, że obie te miłości nie wykluczają się wzajemnie, a wręcz uzupełniają. Dlatego właśnie powstała firma Rygielek.

Pracownia krawiecka Rygielek. Ponczo samochodowe.
Tosia w ponczo samochodowym, zaprojektowanym i uszytym przez mamę.

Dzieci stały się inspiracją. To dla nich przede wszystkim szyje się ubrania w Rygielku. Są doskonałej jakości, powstają z materiałów, których dobór jest starannie przemyślany i dopasowany do wzorów oraz ich zastosowania. Pani Anna jest matką, wie więc bardzo dobrze czego potrzeba dzieciom. Na co zwracać uwagę i jak uszyć ubranko, aby było zarazem ładne, praktyczne i wygodne. Zaletę tę można zaobserwować przy każdym produkcie, który wyszedł spod maszyny w Rygielku.

Pracownia krawiecka Rygielek Ponczo samochodowe

Ignaś i Tosia

Dzieci pani Anny — Ignaś i Tosia — noszą ubrania uszyte przez swoją mamę i doskonale się w nich czują. Są niezaprzeczalnie żywą reklamą Rygielka, ponieważ nie tylko korzystają z nich na co dzień, ale również pozują do zdjęć, które obejrzeć można na oficjalnej stronie tego zakładu krawieckiego. Takie są efekty pracy z miłością! Znaleźć tam można również mnóstwo innych propozycji oraz porad. Haft – pomysł na personalizowane ubrania, Jak uniknąć przegrzania dziecka wiosną i latem? Czy bardzo pomysłowe Moda na bliźniacze ubrania. Zestawy ubrań dla taty i syna.

Pracownia krawiecka Rygielek. Ponczo samochodowe dla dzieci
Tosia — modelka jakich mało!

Nasza rozmówczyni pokazała nam jako ciekawostkę — sukienkę wikińską, uszytą ręcznie dla samej siebie. Ciężko było uwierzyć, że nie jest to dzieło maszyny do szycia. Perfekcja wykonania powalała na kolana. Takie krawiectwo to prawdziwa sztuka.

Pracownia krawiecka Rygielek

Kilka ciekawostek

  • Czy wiesz, co to jest rygiel krawiecki? Każdy szew na tkaninie zaczyna się i kończy ryglem. Innymi słowy — to pętelka blokująca. Dzięki ryglowaniu szycie jest solidne i na pewno nie rozpruje się podczas noszenia ubrań.
  • Czy wiedziałeś, że w 1830 roku Barthelemy Thimonnier jako pierwszy w historii stworzył maszynę do szycia, która rzeczywiście była użyteczna? (Były wcześniejsze, nieudane próby). Konstrukcja ta jednak pozostawała wciąż niedoskonała. Ściegi nie były trwałe, a proces szycia zużywał zbyt duże ilości nici. Pomimo tego Barthelemy szedł w zaparte i wybudował szwalnię niedaleko Paryża. Wyposażył ją w osiemdziesiąt takich maszyn, po czym zatrudnił pracowników. To było ogromne przedsięwzięcie. Kiedy miejscowi krawcy zorientowali się w sytuacji, przerazili się, że odtąd ich los może się zmienić na gorsze. Potraktowali konkurencję bardzo poważnie. Do tego stopnia, że przybyli do szwalni tłumnie i zniszczyli ją wraz z maszynami do szycia, a sam Thimonnier został stamtąd wypędzony.
  • Wiesz, co to jest kościane szydło? Człowiek nauczył się łączyć ze sobą takim szydłem kawałki skór z przeznaczeniem na ubranie około 100 tysięcy lat temu. Tego sprzętu do szycia używali ludzie pierwotni, zanim wynaleziono pierwszą igłę. Gdyby nie umiejętność szycia w tak odległych czasach, człowiek nie miałby szans na przetrwanie w trudnym, ciągle zmieniającym się klimacie na naszej planecie. Wynalazek ten bardzo mocno przyczynił się do przetrwania gatunku homo sapiens. Są sugestie ze świata nauki, że Neandertalczycy nie posiedli tej umiejętności, i między innymi dlatego wyginęli.  
  • Znasz historię igły do szycia? Pierwsze igły wykonane zostały z miedzi przez Egipcjan około 3000 lat p.n.e. Później ludzie wyrabiali je z brązu. Jednak metalowa igła po raz pierwszy w historii pojawiła się dopiero w średniowieczu. Zaprojektowana została w Norymberdze w 1370 roku. Igła do szycia (ręcznego) z zamkniętym uchem to wynalazek z przełomu XV i XVI stulecia i maczał w tym palce sam Leonardo da Vinci. Natomiast król Anglii, Henryk VIII Tudor najwyraźniej mocno interesował się sztuką krawiecką, ponieważ za czasów jego panowania producenci igieł otrzymywali od niego przywileje, które motywowały ich do pracy. Od tamtej pory igła z uchem dostępna była dla każdego.
  • Czy wiedziałeś, że w średniowieczu tkaniny wykonywane były przeważnie z lnu i wełny? Ludzie ubierali się w lniane i wełniane stroje, ponieważ tylko takie surowce były po ręką. Jedwabie wprawdzie sprowadzano z Chin, ale stać na nie było tylko najbogatszych. Ciekawostką jest fakt, że dziś te proporcje się odwróciły. Chińszczyzna zalała Europę, jednak jakość odzieży z tamtych stron jest często fatalna, a tkaniny marne, co sprawia, że niewiele kosztują.

Certyfikat za ponczo samochodowe

Zakład krawiecki Rygielek na początku 2022 roku otrzymał wraz z innymi wyróżnionymi, znak jakości Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca, za ponczo samochodowe.

Pracownia krawiecka Rygielek

Co to takiego?

Ponczo samochodowe to bardzo pomysłowe rozwiązanie przy zimowych podróżach autem z małymi dziećmi. Maluszka najpierw zapina się pasem w foteliku, a dopiero potem zakłada ponczo i zarzuca się jego tylną część na oparcie siedziska. Odzież ta nie krępuje ruchów, zapobiega przegrzaniu i zapewnia bezpieczeństwo. Poza tym jest bardzo piękna. Wygodne zapięcia po bokach oraz kaptur czynię je ubraniem komfortowym. Ponczo dostępne jest w sklepie Rygielek. Znajdują się tam opisy, zdjęcia oraz ceny produktu.

Rygielek. Ponczo samochodowe.
Poncza samochodowe w różnych rozmiarach i kolorach.
Ponczo samochodowe.
Ponczo samochodowe.

Krótka historia poncza

Pierwsze poncza nosili rdzenni mieszkańcy Ameryki głównie z Peru i Boliwii. Indianie cenili sobie tę odzież, ponieważ w rejonach tych niskie temperatury nie są rzadkością. Kiedy dotarli tam koloniści z Europy, szybko okazało się, że bardzo zainteresowali się oni kolorowymi, ciepłymi, wygodnymi indiańskimi nakryciami. Od tamtej pory popularność poncza tylko rośnie.

W Rygielku można się zakochać!

Pani Ania jest niezwykle twórcza, a jej pracownia krawiecka to magiczne miejsce. To tam realizowane są wszystkie pomysły. Na regałach mnóstwo kolorowych tkanin, nici oraz sprzętów.

Nici do szycia

Pomysłowa Krawcowa z Wołowa szyje od ośmiu lat. Oprócz tego prowadzi dom i wychowuje dzieci. Ten ogrom obowiązków jednak nie sprawia, że brakuje jej czasu. Mówi o sobie – Kocham to co robię, a szycie to moja pasja, która sprawia mi ogromną radość. I w tym właśnie tkwi tajemnica sukcesu!

Rygielek

Kiedy stawia się na jakość, a nie na ilość, kiedy kocha się swoją pracę, a nie tylko ją wykonuje, gdy jest ona pasją, a nie jedynie koniecznością, wówczas każdy trud raduje. No cóż, niektórzy ludzie tańczą w deszczu, inny zwyczajnie mokną…

Materiał został stworzony na potrzeby naszego Partnera i jest to artykuł sponsorowany.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Więcej na temat bardzo pomysłowej krawcowej z Wołowa przeczytać można w tym materiale — Rygielek. Z miłości do dzieci i szycia. […]