Uncategorized

Moczydlnica Klasztorna ponad 500 lat należała do cystersów. Mnisi wznieśli tam wspaniały pałac

Pałac opatów w Moczydlnicy Klasztornej

Moczydlnica Klasztorna pierwszy raz wspomniana została w dokumentach śląskich A.D 1202. Sto lat później należała już do cystersów i stan ten trwał nieprzerwanie przez ponad 500 lat. Od 1304 do 1810 roku.

Moczydlnica  Klasztorna

Z końcem XVII stulecia w miejscowości tej wzniesiono wspaniałą rezydencję, która miała być letnim pałacem opata oraz miejscem odpoczynku i zamieszkania dla leciwych zakonników.

Moczydlnica Klasztorna. Pałac opatów

Budowla ta była ogromna. Stanęła w otoczeniu wspaniałego założenia parkowego. Sielsko i cicho tam było, jak również dostatnio, ponieważ dwór zasilany był na bogato zyskami z należącego i przylegającego do niego folwarku.

Budynki folwarku w Moczydlnicy Klasztornej

Cystersi zawsze potrafili dobrze się urządzić…

Pałac opatów w Moczydlnicy Klasztornej
Pałac opatów w Moczydlnicy Klasztornej.

Po czasie sekularyzacji rezydencja opatów zmieniła właścicieli, stała się własnością bogatych, pruskich grafów. Wówczas to obiekt ten doświadczał wielu przeobrażeń. Dopasowywano go do świeckich potrzeb.

Brama wjazdowa na teren dawnego folwarku w Moczydlnicy Klasztornej.
Brama wjazdowa na teren dawnego folwarku w Moczydlnicy Klasztornej.

Dawny pałac w doskonałym stanie dotrwał aż do końca II wojny światowej. Po tym czasie zaczęła się dla niego apokalipsa.

Pałac opatów w Moczydlnicy Klasztornej

Teraz to ruiny. Bardzo niebezpieczne do eksplorowania. Ostatnie ocalałe ściany obiektu stoją tam na słowo honoru.

Pałac opatów w Moczydlnicy Klasztornej

W podłożu mnóstwo dziur. Tylko szalony człowiek odważyłby się wejść pomiędzy te leciwe mury. Nie warto tego robić nie tylko przez wzgląd na niebezpieczeństwo, ale również dlatego, że naprawdę niczego oprócz gruzu się tam nie zastanie. W dawnych komnatach pałacu opatów rosną dziś samosiejki. I to jest jedyne życie w chwili obecnej na tamtejszych pokojach. Jak widać na załączonych fotografiach, smutne są to obrazy. Budynek znajduje się w rękach prywatnych i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Pałac opatów w Moczydlnicy Klasztornej
Pałac opatów w Moczydlnicy Klasztornej. Stan obecny

XVII-wieczny pałac opatów w Moczydlnicy Klasztornej od końca ostatniej wielkiej wojny w Europie, w 1945 do dziś doświadczył tragicznego losu, który zmienił go w ruinę. Porównując współczesne fotografie tego obiektu ze starymi zdjęciami, na którym go uwieczniono, można wpaść w zdumienie. Ogrom zniszczenia jest nieprawdopodobny, zwłaszcza że nie przyczyniła się do niego zawierucha wojenna.

W parku dominialnym

Teraz to prawdziwy busz dolnośląski. Starodrzew tam często ulega siłom wiatru, samosiejki rosną bez kontroli, dawne ścieżki parkowe stają się niedrożne. Jednak dawny ogród kryje tajemnice i można odnaleźć je, zadając sobie trud przebicia się przez tę „dżunglę”…

Mauzoleum

Grobowiec jest bardzo tajemniczy. Należał w przeszłości najprawdopodobniej do jednych z dawnych, świeckich już właścicieli tego majątku. Krypta została zabezpieczona i jest całkowicie niedostępna. Po gruntownych oględzinach obiektu można wywnioskować, że był on w swojej historii powojennej wykorzystywany do jakichś celów gospodarczych. Zaświadcza o tym stara, drewniana brama wjazdowa, wmontowana w mauzoleum, którą do dziś można tam zlokalizować. Czy w grobowcu nadal znajdują się szczątki zmarłych, których tam pochowano? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie może być już nieosiągalna w chwili obecnej.

Moczydlnica Klasztorna. Mauzoleum w parku
Moczydlnica Klasztorna. Mauzoleum w parku

Willa

Jest to obiekt, który również znajduje się na terenie dawnego parku dominialnego. Wygląda na twór XX-wieczny. Najprawdopodobniej był to dom personelu obsługującego tę majętność. Być może mieszkał tu ogrodnik z rodziną. Willa, podobnie jak wyżej opisany grobowiec, również została skrupulatnie zabezpieczona przed odwiedzinami nieproszonych gości. Jej bryła w otoczeniu tej gęstwiny wygląda niesamowicie tajemniczo i kusząco. Pomimo brutalnego wpływu czasu, budowla ta wygląda na całkiem zdrową. Jej usytuowanie w dawnych latach czyniło z niej zapewne bardzo atrakcyjne miejsce dla życia. Tyle zieleni i ciszy dookoła…

Park w Moczydlnicy Klasztornej

Moczydlnica Klasztorna. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Świątynia barokowa jest w doskonałej kondycji. To bardzo zadbany i piękny wiejski kościółek z początków XX wieku. Tuż przy nim wzniesiono plebanię, przy której został założony ogród. Zanim jednak Moczydlnica Klasztorna doczekała się tego przybytku, przez wiele lat mieszkańcy wsi korzystali z kaplicy cysterskiej, która znajdowała się w obrębie murów pałacu.

Żeby zajrzeć do wnętrza tego obiektu sakralnego, należałoby przybyć tam na niedzielną mszę świętą. Wówczas kościół stanie się dostępny dla każdego. Z całą pewnością warto tak zaplanować odwiedzenie Moczydlnicy Klasztornej, żeby wstąpienie do tego zabytku stało się możliwe. Wnętrze świątyni posiada barokowe wyposażenie.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Moczydlnica Klasztorna
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Moczydlnica Klasztorna.

Stary cmentarz ewangelicki

Nekropolia ta znajduje się pomiędzy zabudowaniami, co jest raczej rzadko spotykane w przypadku podobnych założeń ewangelickich. Protestanckie cmentarze zwykle spotyka się w pewnym, często sporym oddaleniu od wsi lub też na obrzeżach miast. W Moczydlnicy Klasztornej wygląda to zupełnie niestandardowo.

Moczydlnica Klasztorna. Stary cmentarz ewangelicki
Moczydlnica Klasztorna. Stary cmentarz ewangelicki.

Pomimo upływu czasu i niszczącego jego działania oraz opuszczenia, na tej ziemi umarłych pozostało naprawdę sporo pamiątek. Nagrobki są czytelne w tym terenie, niektóre płyty grobowe z zachowanymi na nich inskrypcjami. Latem mogiły toną w wysokich trawach.

Moczydlnica Klasztorna. Stary cmentarz ewangelicki

Spoczywają tam dawni mieszkańcy tej leciwej miejscowości. Ich czas dawno poszedł w niepamięć, jednak ten punkt na mapie Moczydlnicy Klasztornej nadal jest czytelny i zmusza do refleksji. Każdy, kto lubuje się w odkrywaniu nieznanych wielkiemu światu historii dolnośląskich, dobrze wie i rozumie, że to właśnie w takich miejscach oraz na terenach kościelnych najwięcej znaleźć można pozostałości z przeszłości. Tam zapisane są dzieje ludzkiego życia i tam informacje podobne mają największe szanse na przetrwanie.

Moczydlnica Klasztorna. Stary cmentarz ewangelicki

Ten stary cmentarz pomimo zaniedbania — istnieje. Jest pomnikiem XX-wiecznej historii tej wsi. Warto zatrzymać się tam, na przykład podczas wyprawy rowerowej i wspomnieć ludzi, którzy spoczęli w tej ziemi.

Moczydlnica Klasztorna

… jest bardzo cicha i w sumie niewielka. Teraz po jej historii, która trwa od kilkuset lat, w większości zostały ruiny, jednak pomimo tego, jest to nadal niezwykle interesująca miejscowość dolnośląska. W niedzielne popołudnie naprawdę bardzo trudno spotkać tam człowieka na ulicy. Atmosfera jest senna. Trzeba lubić podobną sielską ciszę, żeby tym się zachwycać. Docenią to najbardziej mieszkańcy dużych miast, którzy przeniesieni do tak odmiennej rzeczywistości, mogą właściwie ocenić wartość tego klimatu.

Moczydlnica Klasztorna. Kapliczka przydrożna
Moczydlnica Klasztorna. Kapliczka przydrożna.

Życie tam ma inne oblicze. Wydaje się, że pojęcie pośpiechu nie istnieje. Co niektórych może to zdziwić i zszokować, jednak z pewnością znajdą się tacy, którzy będą zachwyceni.

W artykule tym zostało poruszone to, co nadal jest namacalne. Nie jest to jednak temat wyczerpany. Historia tego miejsca zostawia jeszcze sporo do odkrycia. Wiąże się ona z ościennymi siołami, gdzie również znaleźć można wiele ciekawych obiektów i fascynujących o nich opowieści. Szlak zabytków w Krainie Odry jest nieskończony.

Takie miejsca jednak polecić można jedynie wielkim miłośnikom dziejów tej ziemi. Dolny Śląsk cały czas jeszcze kryje wiele tajemnic. Odkrywanie ich w ramach wypraw rekreacyjnych pieszych i rowerowych, może uczynić z wakacji niesamowitą przygodę. Warto wykorzystać taki czas i spróbować spojrzeć na ten region z innej perspektywy.

4.3 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] się jednak, że dawna rezydencja, która ocalała do naszych czasów wzniesiona została na miejscu wcześniejszego dworu. Wyrosła […]