Na zakolu Odry, całkiem blisko Malczyc Czaple Szare upodobały sobie dziki brzeg rzeki i każdego roku przylatują tam, żeby odbywać lęgi. W koronach wysokich dębów zbudowały osiedle. W czaplińcu jest ponad sto gniazd. Miejsce to jest niezwykle cenne przyrodniczo i stanowi nie lada atrakcję dla miłośników podglądania natury.


Zanim wgłębimy się w ten ciekawy temat, warto dowiedzieć się, że wspomniany czapliniec i Malczyce leżą od siebie na tyle blisko, aby dźwięki towarzyszące życiu w osiedlu ptaków i ludzi przenikały się. To niezwykłe połączenie — metalicznych hałasów ze stoczni, kościelnych dzwonów i melodii, dźwięków przejeżdżających pociągów z okrzykami ptaków — wydaje się fenomenalne.


Niżej udostępnione zostało nagranie, które warto w tym momencie odtworzyć i pozostawić w tle aż do końca czytania tego artykułu. Płynąca woda naturalnie niesie wszystkie te odgłosy, które splatają się ze sobą harmonijnie. Nagranie trwa nieco ponad siedem minut. To jest prawdziwa magia! Tak bije serce Malczyc nad Odrą.
Zwiedzanie Malczyc z naturalną nutą przygody
Ta miejscowość nadodrzańska jest darem tej rzeki. Jej portowa przeszłość zapisała się na kartach historii Malczyc bardzo trwale. Do dziś jest to niezwykle ważne miejsce na mapie Odry. Z tamtejszego portu dawnymi laty transportowano węgiel na ogromną skalę. Po tej historii pozostało w Malczycach sporo pamiątek.
Izba Muzealna
W pierwszej połowie XX wieku wybudowano tam stocznię, w której do dziś buduje się barki. Kilka lat temu na tym terenie urządzona została Izba Muzealna, w której zebrano i udostępniono do zwiedzania eksponaty związane z przeszłością tej miejscowości.
Dokumenty, stare fotografie, książki, zdjęcia, przedmioty splecione z historią wsi.
Zaadoptowany do tego celu obiekt jest dawnym mieszkaniem rodziny Antoszewskich, którzy to wybudowali tamtejszą stocznię. Na miejscu można dowiedzieć się o nich więcej.


To prawdziwy kawał historii. Naprawdę warto wstąpić, będąc w Malczycach, aby na chwilę teleportować się w czasie.


Malczyce nad Odrą. Nietypowa zabudowa wsi
Tamtejsze budowle nie kojarzą się w sielską, rustykalną wsią dolnośląską. Malczyce są inne. W miejscowości tej życie podobne było do miastowego, pomimo bliskości dzikich brzegów rzeki. Pozostałości po czasach, kiedy funkcjonowały tam zakłady produkcyjne, do dziś tworzą specyficzny klimat tego miejsca.
Życie jednak zawsze toczyło się tam przy rzece. Przy niej pracowano i odpoczywano. Tego nikt nie zapomina…


Questy. Odkrywamy tajemnice Malczyc
Dla mieszkańców Malczyce nie mają tajemnic. Również wszyscy, którzy przyjeżdżają tam z pobliskich miejscowości raz na jakiś czas, przy okazji na przykład rowerowych wypraw, zapewne też już dość dobrze orientują się w tym terenie. Jednak kiedy turysta przybywa do tej wsi po raz pierwszy, może poczuć się zagubiony, dlatego też warto przed odwiedzeniem tego ciekawego miejsca, zaopatrzyć się w Questy. To fantastyczna zabawa, która może porwać zarówno dzieci jak i dorosłych. Naprawdę warto spróbować!
Czaple Szare
Dzięki bliskości rzeki i otaczającej je z wszech stron przyrody, Malczyce przylegają ściśle do Łęgów Odrzańskich i sąsiadują z osiedlem Czapli Szarych. Oba gatunki — ludzie i ptaki — podglądają siebie wzajemnie i podsłuchują.


Trzeba jednak pamiętać, że czaplowisko znajduje się pod ochroną, podobnie jak lasy łęgowe i przyglądanie się tamtejszej przyrodzie powinno odbywać się z jak najmniejszym w nią ingerowaniem. Najbezpieczniej dla natury jest oglądać i słuchać dźwięków dochodzących z ptasiej koloni z drugiej strony rzeki.


Te wspaniałe ptaki, które zagnieździły się w łęgowych lasach przy Odrze tak blisko Malczyc słychać już z daleka, ponieważ to naprawdę głośne stworzenia, zwłaszcza wiosną, kiedy zlatują się tam, aby odbyć coroczne lęgi w prawikowym lesie. Nie dziwi więc, że czaplowisko znajduje ważne miejsce na Dźwiękowym Szlaku Odry.


To jest świetna wprawdzie atrakcja, ale tylko dla ludzi miłujących naturę. Odra jest dzika, lasy łęgowe pełne roślin i zwierząt, które znajdują się pod ochroną. Trzeba wiedzieć, jak się tam zachować, aby z szacunkiem podchodzić do nadodrzańskiej przyrody, ponieważ jest ona bardzo cenna. Tego nie wystarczy wiedzieć, w to trzeba wierzyć, czuć i rozumieć.
Malczyce nad Odrą — inne atrakcje
Bardzo ciekawym punktem jest w tej miejscowości marina z niewielkim polem biwakowym i dostępem do toalet. W tym miejscu organizowane są również spływy kajakowe, które stanowią fantastyczną atrakcję na tym odcinku rzeki. Kajakowy Szlak Odry wzbudza coraz większe zainteresowanie turystów. Nie ma się co temu dziwić, ponieważ to niezwyczajne wędrowanie po Krainie Łęgów Odrzańskich.


W Malczycach znajdują się dwie świątynie. Są to Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Bogarodzicy. Oba obiekty są bardzo zajmujące i kryją w swoich murach wiele interesujących ciekawostek historycznych.


Na terenie tej nadodrzańskiej miejscowości działają lokalnie producenci i rękodzielnicy, o których warto dowiedzieć się więcej. W okolicy słynne są ze smaków wyroby z tamtejszej masarni. Zakład Masarski Malczyce produkuje żywość ze znakiem jakości Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca. Natomiast przy ulicy szkolnej działa Mano Ceramics, pracownia ceramiczna, w której powstają niezwykłe i niepowtarzalne przedmioty, które są dziełem ludzkich rąk.


Odra…
Jak widać, Malczyce nad Odrą mają sporo do zaoferowania turystom. Miejscowość jest interesująca pod wieloma względami. To dobre miejsce dla wędrowców, poszukiwaczy przygód, odkrywców, miłośników szlaków rzecznych i rowerowych. Kochający przyrodę również nie będą się nudzić w tamtej okolicy. Wszystko to jest darem rzeki, która jest tam główną atrakcją.


Zimą brzegi Odry nie są mniej fascynujące aniżeli latem. Warto wybrać się o takiej porze roku na wycieczkę na Łęgi Odrzańskie i obserwować przyrodę. Takie doświadczenia uzależniają, ponieważ dzikość tego cennego obszaru i jego naturalność potrafią w sobie rozkochać.
Łabędzie i żurawie
Kiedy zimową porą zamarzają okoliczne starorzecza i rozlewiska rzek, wodne ptactwo zlatuje się nad Odrę, która nieustannie płynie. Wówczas można zobaczyć tam rzadkie gatunki ptaków, usłyszeć więcej i doświadczyć niezwykle interesujących zjawisk przyrodniczych. Najcudowniejsze nad rzeką są wschody i zachody słońca, ponieważ wtedy zwiększają się szanse zaobserwowania żurawi czy łabędzi, które przemieszczają się w terenie podczas wędrówek do żerowisk i powrotów na miejsca, gdzie nocują.
Malczyce nad Odrą mogą stać się wspaniałym celem na weekend dla szukających nowych wrażeń wędrowców. Jak widać, wachlarz atrakcji tej nadrzecznej miejscowości jest szeroki. Stamtąd również całkiem niedaleko jest już do Lubiąża, gdzie znajduje się niemający sobie równych klasztor cystersów. W tej okolicy, o każdej porze roku można spędzać wolny od pracy czas w sposób niezwykle zajmujący.
[…] rośnie las łęgowy. Dookoła są mokradła. W koronach drzew na terenie rezerwatu żyją bieliki. Ptasich odgłosów słychać w tych ostępach mnóstwo. Kiedy zjawiłam się tam ze Sławkiem i z Panem Frutkiem, od […]
[…] terenie nadal funkcjonującej stoczni znajduje się Izba Muzealna, gdzie do zwiedzania udostępnione zostały pomieszczenia z zebranymi w nich eksponatami […]
[…] Rezerwat przyrody Zabór znajduje się na mapie Krainy Łęgów Odrzańskich. W terenie tym odnaleźć można więcej podobnych miejsc — rezerwatów, użytków ekologicznych, obszarów chronionego krajobrazu. Warto pogłębiać wiedzę w tym temacie i doceniać unikalność oraz walory tych cennych przyrodniczo przestrzeni. Dobrym pomysłem na to, aby bardziej zbliżyć się do naturalnego środowiska i poczuć ukojenie, które ono niesie, jest Dźwiękowy Szlak Odry. To wielka przygoda i niezapomniane wrażenia. Przy tej wspaniałej rzece znajduje się wiele miejsc, do których warto się udać, aby móc bez przeszkód wsłuchiwać się odgłosy natury. Dobrym przykładem jest tutaj Czapliniec na zakolu Odry tuż za Malczycami. […]
[…] szlak. Podążają ścieżkami przyrodniczymi, na których znajdują się tematyczne przystanki. Te eko spacery organizowane są w celu zapoznania młodych ludzi z przyrodą nadodrzańską i wypracowania w nich […]