Klasztor w Lubiążu w całości — od strychu po piwnice — można obejrzeć jedynie w tych nadzwyczajnych okolicznościach. Zorganizowanie takiego zwiedzania nie jest łatwe. Sprawdź, kiedy jest to możliwe i ile można zobaczyć podczas tego wydarzenia!


Klasztor cystersów w Lubiążu
Kiermasz Krainy Łęgów Odrzańskich trwał dwa dni i były one wyjątkowe. 21 i 22 maja 2022 r. każdy, kogo interesuje historia klasztoru cystersów w Lubiążu miał w tym czasie okazję, żeby zwiedzić ten wyjątkowo cenny historycznie obiekt od strychu po piwnice. To sytuacja, która zdarza się bardzo rzadko, ponieważ na co dzień turyści nie oglądają wszystkich pomieszczeń zabytku.


Klasztorne zakamarki kryją wiele tajemnic
Po zabytkowych wnętrzach zwiedzających oprowadzali przewodnicy, którzy potrafią wspaniale opowiadać o historii tego niezwykłego miejsca. Korytarze mierzą się w kilometrach, piwnice są mroczne i zimne, a strychy kryją sporo tajemnic. Oprócz Sali Książęcej, refektarzu, Sali Opata i kościoła Najświętszej Marii Panny w tych dniach można było zobaczyć dużo więcej. Niemal wszystko, co na co dzień jest nieodstępne. Klasztor cystersów w Lubiążu jest niezwykle cennym, nieustannie restaurowanym zabytkiem światowej klasy. Każdy, kogo pasjonuje historia i architektura, koniecznie powinien go zobaczyć. Bardzo możliwe jest, że atrakcja ta powtórzy się jeszcze raz w tym roku.


Kiermasz Krainy Łęgów Odrzańskich. Stragany
Przy dawnym opactwie funkcjonuje niewielki sklepik, w którym jest moc cudowności. Znajdujące się tam produkty pochodzą od lokalnych rękodzielników, którzy w większości otrzymali wiosną tego roku certyfikat — Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca. Jednak w czasie trwania kiermaszu, handlowano również na klasztornym dziedzińcu. Na rozstawionych straganach leżały towary najróżniejszej maści. Najbardziej interesujące były żywnościowe produkty regionalne i rękodzieła. Poza tym wszędzie pachniało pieczystym.


Szwiecowe Drewno
Prawdziwe „drewniane szaleństwo”, gdzie nie brakowało pomysłów na to, jak wykorzystać ten wspaniały naturalny materiał. Tam stawiano przede wszystkim na jakość i praktyczność. Rękodzieło jest certyfikowane.


Wśród wyrobów zaprezentowanych przez Szwiecowe Drewno na kiermaszu Krainy Łęgów Odrzańskich znajdowało się sporo przedmiotów bardzo przydatnych w kuchni.


Twórca opowiadał o swojej pracy z wielką pasją. Warto było przystanąć i posłuchać.


Rozpuszczalna Ryba


Kubeczki z intrygującymi nadrukami widocznie zwracały uwagę. Często ktoś tylko przystawał, a potem dawał się skusić.


Poza tym na starganie znajdowały się inne, równie interesujące i praktyczne produkty. Na przykład bardzo pomysłowe kaptury widoczne na zdjęciu poniżej. Rozpuszczalna ryba zaskakuje pomysłami.


agruppa
Przy starganie tym można było dowiedzieć się wielu ciekawostek, dotyczących wyrobu szklanych przedmiotów. To nie jest łatwe!


Rękodzieło charakteryzuje się niepowtarzalnym charakterem. Naprawdę można się zachwycić…


Ceramika Mała Ogrodowa
Stragan pełen tajemniczych przedmiotów, które zaskakiwały swoją podwójną naturą. Ich przeznaczenie często było jednocześnie dekoracyjne i praktyczne.


Tak jak w tym przypadku — po prawej donica, a po lewej pojemnik na kłębek z włóczki. Widać wyraźnie mały otwór na nitkę. Oba przedmioty mają kształt muszli.


Fabryka Cacanek
Stoisko z certyfikatem Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca, pełne było wiedzy o dawnych wierzeniach słowiańskich, o których dziś się już niewiele mówi na co dzień. A szkoda, bo to niezwykle interesujące. Wśród wielu ciekawych przedmiotów z „duszą” na starganie tym znaleźć można było również motanki. Warto wgłębić się w temat, ponieważ jest bardzo zajmujący.


Lalki bez twarzy, które tworzono od wieków w bardzo konkretnym celu, rzucały się w oczy i wzbudzały zainteresowanie. Oczywiście Fabryka Cacanek oferuje dużo więcej, a pani Kasia prawdziwie oczarowuje swoimi opowieściami.
Coś dla Pań! Biżuteria wyjątkowa
Nie ma chyba na świecie kobiety, która nie zatrzymałaby się przy stoisku z biżuterią, zwłaszca gdy jest ona tak wyjątkowa.


To niepowtarzalne wzory, pełne naturalnej treści. Coś pięknego, wyjątkowego i szlachetnego. Więcej można zobaczyć TUTAJ.


Lulubay rękodzieło
Bardzo kolorowe, przyjemne dla oka i w dotyku najróżniejsze produkty wykonane również w duchu praktyczności. Czapki, plecaki, maskotki, poduszki i wiele innych.


Warto zajrzeć głębiej w barwny świat Lulubay. To miejsce pełne pomysłów.


Papa Weed Poland
Stragan bardzo intrygujący w swojej egzotycznej treści. Produkty konopne od wieków znane są ze swoich leczniczych i wspierających odporność wartości.


Papa Weed Poland oferuje cały wachlarz dobroci zaczerpniętych naturalnie z tej rośliny.


Na kiermaszu każdy mógł skosztować naparu z konopi w niejednej wersji. Również z dodatkiem miodu. Podawała go pani Ula. Przyznacie, że jej uśmiech jest czarujący…


Moc różności!
Nie jest możliwe opisać drobiazgowo wszystkiego, co zostało wyeksponowane na straganach kiermaszu. Miody pełne nie tylko wartości odżywczych, ale i niesamowitych historii. Smak produktu powala na kolana. Prawdziwe niebo dla podniebienia!


Niesamowite maskotki wykonane ręcznie na drutach i szydełku przyciągały uwagę. Pomysły i wykonanie zadziwiały.


Panie nie traciły ani minuty i dziergały nawet podczas kiermaszu. Widać wyraźnie, że robótki ręczne to ich wielka pasja, dająca sporo radości. W sklepiku przyklasztornym można zobaczyć więcej. Warto wstąpić, nacieszyć oczy i kupić sobie coś wyjątkowego.


Nie tylko zakupy, ale i opowieści
Opowieści Artystki o tym, jak powstają te niezwykłe obrazy, skupiały uwagę wielu przybyłych na kiermasz. To niezwykle precyzyjna praca zwana haftem matematycznym.


Niesamowite połączenie nici i papieru wymagające ogromnej cierpliwości i precyzji. Rękodzieła są cudownie delikatne. Coś niespotykanego.


Na kiermaszu artyści i rękodzielnicy mieli wspaniałą okazję zaprezentować swoje talenty. Było na czym oko zawiesić z ogromną przyjemnością.


To dobre miejsce dla wszystkich artystycznych dusz z pasją tworzenia. Wszyscy oni bardzo często i chętnie nawiązywali do tematów związanych z nadodrzańską przyrodą.


Pomysłowe kwietniki i wieszaki pachnące naturą, obrazy, miłe dla oka kolory i opowieści twórców tych niezwykłości nikomu nie pozwalały przechodzić obojętnie.


Kiermasz Krainy Łęgów Odrzańskich był doskonałą okazją do zaprezentowania działalności lokalnych artystów i rękodzielników. Poza tym to przedni pomysł na spędzenie weekendu. Na klasztornym dziedzińcu nie brakowało atrakcji. Obiekt zabytkowy oblegany był przez zwiedzających. Wydarzenie to zwabiło do Lubiąża wielu turystów z różnych stron. Przybywali całymi rodzinami, w grupach rowerowych, na pieszo nawet z daleka.
Pasja stanowiła tam dla wszystkich wspólny mianownik. Każdy, kto zjawił się na kiermaszu w tych dniach, uczynił to z zamiłowania. Dzielono się tam dziełami rąk, opowieściami, smakami, historią i radością. Kto był, ten wie, a kto przegapił Kiermasz Krainy Łęgów Odrzańskich — ten sporo stracił…
[…] się imprezy plenerowe, gdzie zastać można sporo atrakcji. Zjeżdżają się tam wówczas lokalni rękodzielnicy z Krainy Łęgów Odrzańskich, którzy prezentują swoje prace na kiermaszu. Na miejscu odbywają […]