Odra

To tylko kilometr od głównej drogi, ale przeniesiesz się do innego świata

Rzeźby z Dziewina

Dziewin jest bardzo leciwy. To stara osada rybacka położona nad Odrą. Najstarsze o niej pisane treści mówią o zamku książęcym, który ongiś tam istniał. Warownia jest jedynie wzmiankowana. Poza tym nic więcej o niej nie wiadomo, oprócz tego, że pochodziła z XIII wieku.

Dziewin

1. Dziewin. Osada rybacka

Pod koniec tego samego stulecia Dziewin został sprzedany Ottonowi von Zedlitz. Jednak nie w całości. Zamek i przylegające do niego grunty nadal pozostawały własnością piastowskich książąt. Natomiast już w XVI stuleciu wieś w całości należała do rodziny von Kanitz i to oni wybudowali istniejący do dziś wspaniały, renesansowy pomnik dziejów tej wsi. Niestety teraz to ruiny. Wzniesiono go w 1566 roku na miejscu wcześniejszego zamczyska.

Pałac w Dziewinie

Dziewin jest bardzo interesujący pod względem swojego zaplecza dziejowego, ciekawej lokalizacji oraz promocji, której poświęca się tam sporo uwagi. Zachwala się tamtejsze zabytki, przyrodę oraz oferuje spokój i wyciszenie. Wieś rzeczywiście jest bardzo atrakcyjna i sama w sobie stanowi muzeum pod gołym niebem.

Dziewin

2. Renesansowy dwór i park dominialny

Ponieważ zarówno obiekt jak teren przy nim znajdują się w rękach prywatnych, zwiedzanie jest niemożliwe. A nawet jeżeli komuś udałoby się niezauważonym dostać bliżej zabytku, to naraziłby się na liczne niebezpieczeństwa z tym związane.

Pałac w Dziewinie

Te ruiny są niebezpieczne same w sobie, a dodatkowo strzeże ich Barszcz Sosnowskiego. Najlepiej więc zerkać z bezpiecznej odległości nie dając się skusić na zwiedzanie ani ruin dworu, ani parku dominialnego.

Renesansowy dwór w Dziewinie

Los tej wspaniałej kiedyś rezydencji dominialnej jest bardzo smutny. Proces niszczenia dworu zaczął się po II wojnie światowej i trwa do dziś. Tego nie da się już chyba uratować, ale zburzyć też nie wolno, ponieważ chroni go prawo. Ruiny więc stanowią tajemniczą i niedostępną atrakcję we wsi, którą najlepiej oglądać jedynie z daleka.

Renesansowy dwór w Dziewinie

3. Kościół Piotra i Pawła

Świątynia jest gotycka, XIV wieczna z nieco młodszą, bo dobudowaną w XVI stuleciu wieżą.

Kościół w Dziewinie

Obiekt sakralny znajduje się w stanie zadowalającym. Pokryty wprawdzie z lekka patyną czasu, jednak to z korzyścią jedynie dla ogólnego wrażenia.

Dziewin

Teren kościelny pełen jest interesujących, historycznych akcentów. Warto zatrzymać się przy nich, aby poczuć ducha dziejów.

Dziewin

Wnętrze przybytku bogate jest w skarby z przeszłości, które do dziś pełnią swoje role, wypełniając te leciwe mury dostojeństwem. Znajdują się tam również płyty grobowe familii von Kanitzów. Przy kościele stary cmentarz z licznymi pozostałościami po pochówkach, a w ścianach zewnętrznych budowli czytelne epitafia.

Kościół Piotra i Pawła w Dziewinie

Kościół w przeszłości swojej miał epizod protestancki.

Dziewin

4. Drewniane rzeźby

Znajdują się na całym terenie wsi. Robią niesamowite wrażenie. To fantastyczna wystawa pod gołym niebem, dostępna dla każdego.

Rzeźby z Dziewina

Drewniane rzeźby są dziełem artystów, którzy od lat odwiedzają tę miejscowość. Odbywają się tam plenery rzeźbiarskie i malarskie, po których zostają takie oto wspaniałości.

Dziewin

Rzeźby opowiadają najróżniejsze historie, często z wątkiem biblijnym.

Drewniane rzeźby z Dziewina

Rozmiary i lokalizacja figur sprawiają, że nie sposób ich nie zauważyć.

Dziewin

Niezwykły pomysł urządzenia takiej ekspozycji po prostu w ramach terenu miejscowości jest tamtejszą, wielką atrakcją.

Drewniane rzeźby z Dziewina

Między innymi dlatego osada ta mocno wyróżnia się na tym terenie i zwraca na siebie uwagę.

Drewniane rzeźby z Dziewina

Przemierzając Dziewin wolnym krokiem, mija się po drodze drewniane postaci, które zatrzymują przechodnia i opowiadają mu swoje dzieje. Trzeba tylko zechcieć posłuchać…

Drewniane rzeźby z Dziewina

5. Jeziorko Napoleona

To nie jest jakaś oficjalna nazwa, a raczej bardzo lokalna. Tak miejscowi mówią o tym akwenie, przy którym zorganizowane zostało miejsce rekreacyjne.

Jeziorko Napoleona w Dziewinie

Wspominany zbiornik wodny jest w rzeczywistości starorzeczem Odry. Teraz płynie ona kawałek dalej, ale wcześniej właśnie tutaj znajdowało się jej koryto.

Jeziorko Napoleona w Dziewinie

Na brzegu stoją dwie wiaty i jest miejsce do smażenia kiełbasek albo mięsa.

Jeziorko Napoleona w Dziewinie

Dookoła woda i las, choć stamtąd do wsi zaledwie kilka kroków. Jest taka legenda, wciąż żywa w nazwie akwenu. Przez rzekę w tym miejscu miał podobno przeprawiać się cesarz Bonaparte. Coś wymknęło się spod kontroli i w wodzie przewróciły się wozy, które należały do Napoleona. Przewoził na nich wartościowe rzeczy. Prawdziwe skarby. Mówi się, że one ciągle tam są. Na dnie rzeki.

Jeziorko Napoleona w Dziewinie

Jeziorko Napoleona to prawdziwa oaza zieleni. Nic tam nie mąci ciszy. Można po prostu pobyć sam na sam z Matką Naturą. Teren jest zagospodarowany tak, że rzeczywiście odnajduje się tam spokój.

Jeziorko Napoleona w Dziewinie

To również wielka atrakcja Dziewina, który na dzień dobry obiecuje wyciszenie. Na przeciwnym brzegu starorzecza znajduje się Kraina bobrowa, a z drugiej strony wsi, tuż przy Odrze — Łęgi.

Dziewin

Odra wycisza. Jej dzikie brzegi przypominają nam o wartości natury. Bliskość lasu i wody powoduje gojenie się duchowych ran. Tam można zapomnieć, że świat pędzi przed siebie i wyciska z nas ostatnie poty. Odpoczywać prawdziwie trzeba umieć. Ale to temat rzeka…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] jest czasami wyruszyć na rowerową włóczęgę, mając brzegi Odry za cel. Przy tej okazji można przeżyć przygodę, której się nie planowało. Wystarczy tylko […]