Dłużyce położone są niemal nad samą Odrą. Do rzeki stamtąd przysłowiowy rzut beretem. Miejscowość jest leciwa, o czym zaświadczają wzmianki o niej na dokumentach Śląska pochodzące z początków XIII stulecia.
Niemcy zwali Dłużyce — Grossendorf, co dowodzi ich wielkości bądź też długości, o czym z kolei mówi polska nazwa wsi. W miejscowości tej ongiś znajdował się sporych rozmiarów majątek ziemski z dworem w jego centralnym punkcie. Wieś była nie tylko duża, ale i zapewne bogata. Znajdowały się tam gospoda i masarnia, szkoła, kościół niemal od początku, plebania i sklep. Była też w Dłużycach kuźnia.


Dłużyce
Rezydencja dominialna w stylu renesansowym w Dłużycach powstała w XVII stuleciu. Wybudowała ją rodzina szlachecka von Kanitz. Był to bardzo elegancji, pański dom z loggią na tyłach, przy wyjściu ogrodowym. Pałac najwyraźniej powstał w miejscu dużo starszej budowli obronnej, ponieważ otaczała go fosa, i ona o tym zaświadczała. Majątek ten ziemski w wiekach kolejnych zmieniał właścicieli, a oni zmieniali jego na własną modłę, tak że z czasem słynął w tej okolicy jako najwspanialszy. W ogrodzie wybudowano oranżerię i fontannę, ustawiono też liczne rzeźby przy alejach parkowych. W takiej odsłonie zastała Dłużyce wojna i w takiej kondycji przeszły one w ręce państwa polskiego. Dziś nie ma po tym wszystkim niemal śladu…
Kościół Chrystusa Króla w Dłużycach
Świątynia istniała tam najprawdopodobniej już w XIII wieku, ale dzisiejszy dom Pański powstał w tej miejscowości dopiero w XV stuleciu.


Kościół ucierpiał dotkliwie podczas wojny trzydziestoletniej, po czym został odbudowany. Trwało to jednak wiele lat. Ponownie budowę tę sakralną doświadczył los podczas działań wojennych między 1939 a 1945 rokiem. Kiedy nadszedł czas pokoju, ludzie jeszcze raz w dziejach jego podnieśli go z upadku. Przy przybytku znajdował się cmentarz. Dziś mało zostało tam śladów po dawnych miejscach pochówków. Ocalało zaledwie kilka widocznych mogił i resztki nagrobków.


Mauzoleum familii von Eggers
Kościół i dwór w Dłużycach sąsiadowały ze sobą. Na jego terenie od wieków spoczywali dawni właściciele tych dóbr. Byli oni zapewne również hojnymi darczyńcami dla tej wiejskiej świątyni. W Dłużycach na terenie kościelnym powstały dwa takie grobowce. Muzoleum rodzinne von Munchow i von Eggers. Pierwsze zostało dobudowane do świątyni…


Drugie to budowla wolnostojąca. Mauzoleum rodziny von Eggers z XIX wieku.


Grobowiec opanowało pnącze. Cmentarny bluszcz. Wewnątrz już od wielu lat nie ma nic. Nie zachowały się żadne elementy wyposażenia
Dłużyce. Spojrzenie w przeszłość
O tym jak wyglądała dawna rezydencja w tej miejscowości, opowiadają stare zdjęcia. Zainteresowanych odsyłam do tego linku — DŁUŻYCE POD ŚCINAWĄ. To będzie takie rozmarzone spojrzenie w przeszłość. Tak jak na zawsze przepał w dziejach ten dom szlachecki, tak też działo się z wieloma innymi. II wojna światowa i czas, który nadszedł po niej w te strony, nie często oszczędzał dawne posiadłości. Podobnie jak w wielu innych miejscach na Dolnym Śląsku, również w Dłużycach ratunkiem dla tej odległej historii wsi stała się tutejsza świątynia. Jej teren i mury ocaliły przeszłość na tyle, jak dalece było to możliwe.


Dłużyce położone są w Krainie Odry. W powiecie lubińskim i w gminie Ścinawa. Czuje się tam nadodrzański wiatr i niemal słychać jak płynie rzeka. Przy świątyni bije serce tej historii…